יוזמה: ביטול האבחנה בין אופנועים וקטנועים

יוזמה: ביטול האבחנה בין אופנועים וקטנועים
הגודל לא קובע. קטנועים
צילום: /stocksnap.io

בשנים האחרונות נשחקו ההבדלים בין אופנועים וקטנועים בעיקר במבנה ובנפח המנוע

שר האוצר, משה כחלון, חתם על צו והוראת שעה שמשמעותם רפורמה בשיטת מיסוי כלי רכב דו-גלגליים. עיקרי הרפורמה, שנכנסה לתוקפה הבוקר עם פרסומה ברשומות, כוללים ביטול האבחנה בין אופנועים וקטנועים, הוספת דרגות זיכוי חדשות לכלים בעלי מערכת למניעת נעילת גלגלים בהתאם לביטול וכן, מתן הטבת מיסוי לרכב תלת-גלגלי בטיחותי.
על פי הצו והוראת השעה, תבוטל האבחנה בין אופנועים וקטנועים. צעד זה מתבקש מאחר ובמהלך השנים נשחקו ההבדלים בין אופנועים וקטנועים בעיקר במבנה ובנפח המנוע, כך שאף משרד התחבורה, האחראי על התקינה בתחום, איחד כבר לפני מספר שנים את שני הסיווגים. מבחינת פוטנציאל השימוש, היבטי בטיחות וזיהום סביבתי – אין כיום הבדלים מהותיים.

הגודל לא קובע. קטנועים|צילום: /stocksnap.io
הגודל לא קובע. קטנועים|צילום: /stocksnap.io

שיעורי המס הקודמים עמדו על 40% על כל סוגי הקטנועים ועל אופנועים עד 125 סמ”ק. המס על אופנועים מעל 125 סמ”ק עמד על 72%. שיעורי המס החדשים יהיו: נפח מנוע עד 500 סמ”ק – שיעורי המס ינועו בין 40%-70% (בהתאם להספק), נפח מנוע בין 501-800 סמ”ק – שיעורי המס ינועו בין 50%-70% (בהתאם להספק) ועל רכבים דו גלגליים בעלי נפח מנוע מעל 800 סמ”ק – שיעור המס יעמוד על 70%. השינוי יוביל להוזלה משמעותית של שיעורי המס בייבוא אופנועים בנפח מנוע שמעל 125 סמ”ק ובהספק של עד 75kw, וישאיר את המיסוי הקיים בשיעור של 40% על מרבית האופנועים הקטנים והקטנועים (קרוב ל-90% מסך הייבוא). בשנת 2014 יובאו לישראל כ- 14,000 כלים דו-גלגליים.
בעבר נקבע מס מופחת לקטנועים בהתחשב בשימושים העסקיים בהם (כגון לביצוע משלוחי דואר, מזון וכו’), אך עם התפתחות קטנועים גדולים (“קטנועי מנהלים”) – הוחלט להעלות את המיסוי על קטנועים גדולים ולהפחית את המיסוי על אופנועים קטנים, שעודם משמשים לרוב למטרות עסקיות.
בהתאם לדרגות המס המחודשות לרכבים הדו-גלגליים, נוספו דרגות זיכוי חדשות לכלים שקיימת בהם מערכת למניעת נעילת גלגלים (ABS). בנוסף, במסגרת הרפורמה תינתן הטבה במס קנייה בסכום של 3,000 ₪ על ייבוא רכב תלת גלגלי עם שני גלגלים מקדימה. כלי רכב מסוג זה מאופיינים ביציבות גבוהה יותר ואחיזת כביש משופרת מזו של רכב דו גלגלי ועל כן, בטיחותיים יותר. יתרה מכך, עלות היצור של רכב תלת גלגלי יקרה משמעותית מרכב דו גלגלי דומה לו, ולכן מתן ההטבה במס יביא למיסוי שאינו נותן העדפה לאחד מן הכלים.
במשרד האומר סויפו וציינו כי “יישום הוראת השעה ייבחן מבחינה תפעולית, ואם לא תמצאנה בעיות – היא תהפוך לקבועה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *