פטנט: כשהנהג שיכור המנוע ננעל

פטנט: כשהנהג שיכור המנוע ננעל
מתחילים בקטן. הצעירים שפיתחו את הפטנט
צילום: שיצו צלמים, דוברות הטכניון

תלמידים פיתחו מערכת חיישנים שמורכבת ברכב, מזהה את רמת האלכוהול בדם של הנהג ומבצעת נעילה של המנוע

בכנס המהנדסים הצעירים שנערך בטכניון הציגו תלמידי ‘המגמה המדעית הנדסית’ את הפרויקטים אותם יזמו ופיתחו במהלך שנות לימודיהם. בכנס מוצגים מיטב ההישגים המדעיים והטכנולוגיים של התלמידים. מתחרים בה פרויקטים מקוריים – מחקריים והנדסיים – שבוצעו ע”י תלמידי תיכון מרחבי הארץ.
אחד הפרויקטים (זה שבתמונה) הוא מערכת שתמנע משיכורים לעלות על הכביש – תלמידי תיכון אורט יגאל אלון ביוקנעם הצליחו לפתח מערכת חיישנים שמורכבת ברכב, מזהה את רמת האלכוהול בדם של הנהג ומבצעת נעילה של המנוע. “אנו מודעים לבעיות המתרחשות בכבישים בעיקר בשעות הלילה ורוצים למנוע ולהקטין את מספר תאונות הדרכים במיוחד שנושא זה כה קרוב אלינו” מסבירים רועי לוי ואמיל זמטשקין, תלמידי אורט יגאל אלון ביקענם, אשר פיתחו מערכת מיוחדת לרכב אשר תזהה אם הנהג שיכור או לא ותמנע ממנו לעלות על הכביש במידה וכן. “אלכוהול הוא אחד מהגורמים העיקריים לתאונות דרכים של נהגים צעירים. שתייה מוגזמת עלולה לגרום בעיקר לאיבוד שליטה עצמית ושיקול הדעת – תנאים הכרחיים לנהיגה. כיום אין שום מכשיר או דרך שמונעת מהנהג לנהוג לאחר שתיית האלכוהול, אלא רק מכשיר “הינשוף” הבודק את כמות האלכוהול בגוף הנהג לאחר שעלה לכביש. המצב הקיים, מביא לסכנת חיים בעלייה לכביש”.

מתחילים בקטן. הצעירים שפיתחו את הפטנט|צילום: שיצו צלמים, דוברות הטכניון
מתחילים בקטן. הצעירים שפיתחו את הפטנט|צילום: שיצו צלמים, דוברות הטכניון

במסגרת הפטנט החדש, ברכב תותקן מצלמה מול מושב הנהג אשר תסרוק את עינו באמצעות טכנולוגיית אירידולוגיה, לאחר ביצוע הסריקה, התוכנה שפיתחו תקבע האם ישנם תסמינים של אלכוהול בגוף הנהג. במידה ולא, המנוע יתניע ויאפשר לנהג להתחיל בנסיעתו, אך אם הבדיקה תצא חיובית, כלומר הנהג נמצא תחת השפעת אלכוהול, המנוע ינעל למשך 30 דקות ולא תינתן אפשרות להתניעו מחדש אלא אם כן, תתבצע בדיקה חוזרת עם תוצאה שונה.
להורים המודאגים מילדיהם שעלולים לנסוע תחת השפעת אלכוהול, תינתן אפשרות לקבל מסרון באמצעות אפליקציה, על כך שנערכה בדיקה שתוצאותיה חיוביות וילדיהם נמצאים תחת השפעת האלכוהול, ובנוסף ישלח להם מיקום הרכב. “מטרת הפרויקט היא למנוע עליית הנהגים לכביש תחת השפעת אלכוהול, בשונה ממערכות אכיפה אחרות ולתת מענה להורם מודאגים” מסבירים התלמידים, אך גם לתת מענה אזרחי למשטרה שכוח האדם שלה צריך לעסוק בתחומים רבים ” הפרויקט מעניק מענה לשוטרים, שלאחר סקר שערכנו נמצא כי החיפוש אחר נהגים תחת השפעת אלכוהול מונע מהם להתעסק בבעיות בעלות חשיבות רבה יותר”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *